Chceme tak veľa, ak túžime ostať doma (na SLOVENSKU)?

Autor: Alexandra Sopková | 28.3.2017 o 9:03 | (upravené 28.3.2017 o 9:58) Karma článku: 3,77 | Prečítané:  179x

Ambiciózni, plní snov, bláznivých nápadov a odhodlaní preskúmať každučký kút tejto zeme. Áno, to sme my. Mladí ľudia pred alebo po ukončení vysokej školy. Sme tínedžeri, ktorí nemajú predstavu, ktorým smerom sa uberať. 

Je pekné mať v mysli obraz samého seba v miliónovom aute, ktoré práve parkujete pred nechutne drahým domov. A čo realita? Ako 24-25 roční skončíme vysokú školu, rozlúčime sa s internátovým životom, nasadneme do nechutného taxíka, ktorý nás vyloží pred domom rodičov, ktorí medzičasom z našej detskej izby spravili knihovňu, na stovku nových kníh z výpredaja. V tej chvíli si uvedomíme, že máme len dve možnosti: rozposielať životopisy a čakať v podkrovnej izbe na zázrak, alebo zbaliť kufre, zabookovať letenku za posledné peniaze zarobené v McDonalde a odísť do zahraničia. Dostávame sa k jednému z najväčších problémov, ktorý sa dotýka mladých ľudí. Prehnané množstvo prijatých študentov vysokých škôl a nedostatok voľných pracovných miest! Realita, ktorá trápi celé Slovensko.

,,Útek“ do zahraničia so sebou prináša svoje plusy aj mínusy. Jeden z najväčších plusov, ktoré lákajú mladých ľudí je možnosť pracovať na svojich jazykových znalostiach, cestovať za hranicami Slovenska ale bezpochyby najväčším lákadlom sú peniaze. Zárobok v zahraničí je neporovnateľný s tým naším – SLOVENSKÝM.

Je pekné, že si po roku tvrdej práce dokážeme kúpiť slušné auto a ovládame cudzí jazyk. Ako nám to však obohatí životopis, keď sme ako vyštudovaný ekonóm, geograf a podobne, pracovali v zahraničí v závode na výrobu čistiacich prostriedkov, zbierali jablká alebo dokonca chladili samých seba  spolu s uhynutými zvieratami v mraziacich boxoch?

Nechceme byť odlúčení od priateľov, rodiny a známych. Sú medzi nami aj takí, ktorí netúžia stráviť celý život v zahraničí a naháňať sa za peniazmi. Chceme spoznávať naše krásy, naše Slovensko. Sme hrdí nato, v akej krajine sme sa narodili. Prečo nie je ŠTÁT rovnako hrdý na nás mladých, a nesnaží sa spraviť všetko preto, aby naše prvé kroky po ukončení vysokej školy NEmuseli viesť za hranice NAŠEJ zeme?

Milé naše Slovensko, sme tu a sme ochotní pracovať! Chceme len šancu, s ktorou sa nespájajú slová ,,s desaťročnou skúsenosťou“!!! Ak si nezačneme vážiť to, čo máme, už čoskoro o to prídeme. Nedovoľme, aby naši šikovní mladí ľudia vybudovali krajší svet ,,cudzím“. Dajme im priestor, aby ho vybudovali TU – na Slovensku, a pre nás všetkých.   

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko neuspelo v boji o sídlo Európskej liekovej agentúry

Bratislava nezískala sídlo EMA, bola na štvrtej nepostupovej pozícii.

KOMENTÁRE

Fico útokom na Kisku škodí hlavne sebe

Všetky pokusy o priamu konfrontáciu sa doteraz vždy skončili porážkou Fica.


Už ste čítali?